Uzdrowisko Kopalnia Soli w Bochni na nadchodzący długi weekend przygotowała ofertę specjalną, łączącą zwiedzanie Kopalni i Osady Oraczy, rekonstrukcji średniowiecznej wioski z XIII wieku.
Później niż zazwyczaj, z powodu złej, zimowej aury, otwarto w tym roku Osadę Oraczy. Wioska powoli budzi się do życia i zaprasza do obejrzenia, nie tylko zrekonstruowanych domów i urządzeń, służących na co dzień mieszkańcom średniowiecznych wsi. Razem z przewodnikiem, który pokazuje praktyczne zastosowanie urządzeń, znajdujących się w warsztatach rzemieślników, cofamy się w czasie.
Podróż rozpoczynamy w warzelni soli, aby za chwilę znaleźć się w kuźni. Jak tłumaczy nam kowal, tego typu niebezpieczne miejsca, gdzie używano otwartego ognia były sytuowane na uboczu z dala od domostw. Później udajemy się do miejsca, gdzie pleciono sznurki, a przewodnik pokazuje nam, jak działa urządzenie do tego służące. W rogu wsi znajduje się mały, przekopany i czekający na słońce i deszcz, zielnik, a obok niego chata zielarki. Spotkaliśmy tu dzieciaki, które komponowały swoją własną herbatkę ziołową. Bo Osadę nie tylko można oglądać, ale także wziąć udział w kilkugodzinnych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, począwszy od wspomnianej zielarki, poprzez garncarkę i tkaczkę, i spróbować stworzyć, za pomocą własnych rąk i wyobraźni, garnki, plecionki, czy ziołowe herbaty.
Podróż przez Osadę trwa. Oglądamy wyroby z gliny i specjalny mieszalnik do niej. Jest stary piec do wypalania naczyń. Jest ziemianka, w której nawet w najbardziej upalne dni znajdziemy chłód, jest też chata cieśli. Na końcu chata oracza, gdzie oprócz rolniczych narzędzi, możemy zobaczyć żarna, a dla dzieci nie jest rzeczą oczywistą, jak powstaje mąka. Przy wejściu jest miejsce na ognisko, gdzie nawet większe grupy mogą się spotkać i posiedzieć przy ogniu.
Oferta Uzdrowiska Kopalni Soli w Bochni wychodzi naprzeciw potrzebom klientów indywidualnych, a szczególnie rodzin. Specjalnie dla nich przygotowano bardziej elastyczne cenowo bilety rodzinne. Więcej informacji na: www. kopalniasoli.pl
(BR)