Strona główna » Sport » Uzbekistan najlepszy w Biegu Majora Bacy – galeria zdjęć

Uzbekistan najlepszy w Biegu Majora Bacy – galeria zdjęć

W niedzielę, 3 sierpnia,  mimo ogromnego upału na starcie XXI Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w Bochni – Chodenicach, stanęło 269 biegaczy. Największymi wygranymi okazali się obywatele Uzbekistanu, którzy w klasyfikacji generalnej zajęli 2. pierwsze miejsca.

Biegacze na starcie

Nie został pobity rekord liczbowy startujących zawodników z 2010 r., kiedy to do rywalizacji stanęło 274 biegaczy. Tym razem zmagania rozpoczęło 269.

Do mety nie dobiegło tylko 9 osób.

Warunki rzeczywiście były bardzo trudne. Upał dawał się we znaki i niestety odnotowaliśmy zasłabnięcia – mówi Sabina Bajda, dyrektor biegu.

Trzeba jednak podkreślić, że większość biegaczy była znakomicie przygotowana i dobrze rozkładała swoje siły na trasie.

Pogoda nie sprzyjała dzisiaj biegaczom, tym bardziej wszystkim uczestnikom należy pogratulować wytrzymałości i determinacji – mówi Roman Maciejasz, przedstawiciel bocheńskiego oddziału LOK, który komentował cały przebieg zawodów.

Na bocheńskim biegu, który ma za cel upamiętnienie śmierci Jana Kaczmarczyka (pseudonim Baca), który zginął w okresie II wojny światowej z rąk hitlerowców, w tym roku startowali oprócz Polaków mieszkańcy Ukrainy, Francji, Austrii, Włoch i Anglii.

Największym zaskoczeniem byli Uzbekistańczycy. Przez ostatnie lata pierwsze miejsca zdobywali bowiem Ukraińcy, którzy zawsze stanowili mocną grupę w tych zawodach. Tym razem tytuły najlepszych wywalczyli, po raz pierwszy goszczący na naszym biegu, obywatele Uzbekistanu – podkreśla Sabina Bajda.

Po raz drugi – bieg zmienioną trasą

Ze względu na przeprowadzaną modernizację dróg oraz linii kolejowej trasa tegorocznej edycji biegu po raz drugi znacząco różniła się od trasy z lat poprzednich. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle o dystansie 10 km ulicami Chodenicką, Karosek i Solidarności.

Najlepsze czasy i pierwsze miejsca

Pierwszy metę przekroczył Uzbekistańczyk Andrey Petrov, który uzyskał czas 00:30:34. Tym wynikiem nie pobił jednak ubiegłorocznego czasu, który należał do Ukraińca Ruslawa Sauczuka (00:29:57). Drugie miejsce  z czasem 00:31:15 zajął Adriy Starżinsij, reprezentujący klub Puławy Noxy. Trzecią pozycję zdobył Adam Czerwiński z WKS Wawel z miejscowości Czasław.

Najszybsze wśród kobiet

W klasyfikacji generalnej kobiet pierwsze miejsce zajęła również obywatelka Uzbekistanu Marina Khmelevskya, która metę przekroczyła z rewelacyjnym wynikiem 00:36:20. Był on lepszy od wyników z dwóch poprzednich lat, które wynosiły kolejno 00:37:07, 00:37:21. Srebrny medal zdobyła Paulina Golec z Krakowa z czasem 00:39:07. Trzecią najlepszą wśród kobiet okazała się Kinga Brzoszkiewicz ze starachowickiego klubu Lubienia.

Na podium stanęli

Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze byli nagradzani w poszczególnych kategoriach wiekowych (szczegóły w plikach do pobrania).

Po raz pierwszy klasyfikacja powiatu bocheńskiego

Po raz pierwszy w historii Memoriałowego Biegu Majora Bacy stworzono klasyfikację powiatu bocheńskiego.

Coraz więcej mieszkańców naszego rejonu zgłaszało się na bieg, chcieliśmy więc ich wyróżnić. Można powiedzieć, że w tej chwili ta dziedzina sportu stała się wręcz modna i Bochnia też biega! – zaznacza Sabina Bajda.

Z powiatu bocheńskiego wystartowało 54 zawodników.

Co prawda w tym tylko 6 kobiet, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku w tej kategorii pojawi się więcej chętnych – podkreśla dyrektor biegu.

W opisywanych kategoriach pierwsze 2 miejsca wśród mężczyzn zdobyli mieszkańcy Nowego Wiśnicza: Adrian Wieciech (00:40:17) i Krzysztof Stec (00:40:50). Trzecią pozycję wywalczył Robert Bieniek (00:41:00).

Wśród kobiet na pierwszym miejscu stanęła mieszkanka Żegociny, Katarzyna Rogóż z czasem 00:45:21. Tuż za nią uplasowała się pochodząca z samej Bochni Anna Leśniak z czasem 00:51:10. Jako trzecia na podium stanęła Basia Kozub z Łapczycy, której czas wynosił 00:51:22.

Najstarsi, najmłodsi

Podczas uroczystości wręczania nagród, którą zaszczycili swoją obecnością córka Janina Smith, córka Jana Kaczmarczyka oraz burmistrz Bochni, Stefan Kolawiński, jak zwykle wyróżniono najstarszych i najmłodszych biegaczy memoriału.

Wśród najstarszych byli to zawodnicy, którzy w bocheńskim biegu starowali już wielokrotnie: 71-letnia Barbara Prymakowska z klubu Sokół Tarnów i 82-letni Włoch, Emili Giovani.

Wśród najmłodszych wystartowali trzylatkowie, a więc dzieci urodzone w 2011 r. Na podium stanęli: Julianna Lizak z Żor, Magda Jodłowska z Bochni i Tomek Wójcik z Krakowa.

Bieg dzieci i młodzieży

Oprócz biegu głównego w trakcie memoriału odbył się bieg dla dzieci i młodzieży. Najwięcej chętnych było w kategorii do lat 12. Wystartowało w niej 52 biegaczy. W kategoriach starszych było w sumie 14 biegaczy. W sumie więc w biegu po 15-ej wystartowało 66 biegaczy. Poniżej podajemy wyniki.

W kategorii dziewcząt do lat 12 zwyciężyły:
– I miejsce – Joanna Pawłowska, Bochnia;
– II miejsce – Maria Put, Bochnia;
– III miejsce – Izabela Kłósek, Bochnia.

W kategorii chłopców do lat 12:
– I miejsce – Jakub Ponisz, Gdów;
– II miejsce – Kacper Gajli, Bochnia;
– III miejsce – Kacper Kukla, Łąkta Górna.

W kategorii dziewcząt od 12 do 16 lat:

– I miejsce – Łucja Wiktorowicz, Opoczno;
– II miejsce – Gabriela Filipek, Bochnia;
– III miejsce – Amelia Gawłowicz, Bochnia.

W kategorii chłopców od 12 do 16 lat:
– I miejsce – Michał Bieniek, Bochnia;
– II miejsce – Piotr Drzazga, Bochnia;
– III miejsce – Kamil Liszkiewicz, Bochnia.

Nagrody

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale. Zdobywcy podium biegu głównego otrzymali nagrody pieniężne. Dzieci i młodzież dostały medale, dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sportowych toreb. Najstarszym biegaczom wręczono dodatkowo drobne upominki, a najmłodszym maskotki. Uczestnicy konkursu plastycznego otrzymali słodycze i gadżety.

Organizatorzy wydarzenia

Projekt „XXI Memoriałowego Biegu Majora Bacy” i „Pikniku nad Rabą” realizowany był przy wsparciu finansowym  gminy miasta Bochnia.

Organizatorami Biegu Majora Bacy byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,Towarzystwo MOSIR Bochnia,  Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni, Klub Biegacza LOK Bochnia, Zarząd Małopolski Ognisko TKKF Bochnia Raba, OSP Chodenice.

Pliki do pobrania:
klasyfikacja końcowa biegu (podium),
wyniki w kategorii powiat bocheński,
pełne wyniki rywalizacji.

[na podstawie informacji prasowej z MOSiR-u]

9 drużyn wzięło udział w I Powiatowym Turnieju Piłki Halowej jednostek ochrony przeciwpożarowej o Puchar Starosty bocheńskiego Adama ...